2010. augusztus 30., hétfő

Epertorta

Hát igen! Megint egy évvel öregebb lettem!
Ebből az alkalomból megleptem magamat a kedvenc epertortánk mini változatával (gondolva a fogyókúránkra is).  Kb. fél óra alatt elkészül + a hűtés.



Hozzávalók - 24 cm átmérőjű tortaformához:
      Én csak féladagot csináltam .
  Alap:
  • 175g zabkeksz
  • 75g olvasztott margarin
Töltelék:
  • 6 db zselatinlap
  • 2 ek citromlé
  • 500g túró vagy vajkrém
  •  2 dl cukor
  • 1 ek vaniliáscukor
  • 2 dl tejszín
Díszítés
  • eper (málna, áfonya, ribizli)
  • tortazselé
Egy kapcsos tortaformát kibélelünk sütőpapírral. A kekszet zacskóba tesszük és morzsára törjük. Hozzáadjuk az olvasztott vajat és a tortaforma aljába nyomkodjuk. Amíg elkészül a töltelék hűtőbe rakjuk.
A zselatinlapokat 5 percig hideg vízbe áztatjuk. Kinyomkodjuk és felolvasztjuk a forró citromlében. Nagyon fontos, hogy a citromlé forrjon, mert akkor nem lesz darabos a zselatin. A zselatin összekeverjük az áttört túróval vagy vajkrémmel. Vajkrémmel sokkal könnyebb tölteléket kapunk. Hozzáadjuk a cukrot, vaniliáscukrot és a felvert tejszínhabot. A tölteléket  kekszalapra terítjük.
A tetejét eperrel díszítjük. Tetszés szerint tortazselét is  készíthetünk rá.
Éjszakára hűtőbe rakjuk.

2010. augusztus 29., vasárnap

Dubrovnik riviéra - Zaton

A Dubrovnik melletti Zaton egy festőien szép, mintegy 2 km hosszan a szárazföldbe nyúló öböl partján fekszik. Előkelő dubrovniki dinasztiák évszázadokon át népszerű nyaralóhelye volt, amiről régi épületei is tanúskodnak.
Átlagosnál magasabb vízhőmérséklet, biztonságos strandolási lehetőség és hangulatos éttermek várják az itt nyaraló turistákat.

A zatoni öböl a repülőről
Kilátás a teraszról nappal...



...és éjszaka

Naplemente
Zatoni kikötő

Séta Zatonban



Zaton Veliki
Tengerjáró az öböl előtt

Háttérben a szállásunk

Dubrovnik - Zaton vízben és a víz alatt

Szuper ez a vízálló fényképező. Nemcsak a víz alatt lehet gyönyörű képeket készíteni, de a vízparton sem kell aggódni, hogy vizes lesz a fényképező. Ekkor sem kell csalódni a minőség miatt.



Alkonyati játék



Fáradt vizisellők
Kellemesen ringatnak a hullámok

Én itt is tudok homokozni!
Vizilabda

Nagyon jó a víz!

Én is tudok úszni
Már megyünk haza?


Csiki-csiki


Mi van a tengerfenéken?

És a víz alatti világ:

Hát én!






Ezek vajon milyen élőlények?

Répás zsömle

A  Kotilääkäri (Háziorvos) újságban találtam rá erre a nagyon gyorsan elkészíthető répás zsömle receptjére.
Nagyon finom és tápláló.


Hozzávalók (8db zsömléhez):
  • 2 db (150g) répa
  • 1 tk só
  • 1 dl zabpehely (kaurahiuhtale)
  • 1 dl rozsliszt (ruisjauho)
  • 2,5 dl liszt (hiivaleipäjauho)
  • 2 tk sütőpor
  • 2 dl víz
  • 2 ek olaj
  • 1 ek cukorszirup (siirappi) - 1 ek cukorral helyettesíthető
A répát megtisztítjuk és lereszeljük. A száraz alapanyagokat összekeverjük. Hozzáadjuk a vizet, olajat, cukorszirupot és reszelt répát. Gyorsan összedolgozzuk és 8 db hosszúkás zsömlét formázunk belőle. Villával megszurkáljuk és 225 fokon 15-18 percig sütjük.

Illik hozzá a kőrözött, de vajjal-sajttal is nagyon finom.

2010. augusztus 25., szerda

Dubrovnik - Lokrum sziget



Dubrovnik kikötőjétől mindössze 10-15 perc hajózásra, 680 méterre található csodálatos, lakatlan Lokrum-szigetre érdemes ellátogatni.

Menetrend szerinti hajójárat megy át a szigetre, melyen botanikus kert, kolostor-rom, erőd, nudista strand és egy belső tavacska található, melyben a föld felszíne alól feljövő  tengervíz van. A pávák szabadon mászkálnak, igazi paradicsomban érezheti magát az ember.

A kristálytiszta vízben való mártózás után a sziklás tengerparton pihenhetünk.  A szigeten nincsenek , üzletek, szállodák. Egy kávézót találtunk csak. Este 8 óra után nem is lehet a szigeten tartózkodni. Ez a háboríthatatlan pihenés helyszíne, ahol mindenki tud egy olyan helyet találni, ahol egyedül van, napozhat, úszhat, és gyönyörködhet az idillikus sziget természeti szépségeiben. 

A nagy hőség miatt az arborétum után egyből a tavacska felé vettük az irányt.  A víz kellemesen hűvös és kristálytiszta .




Paradicsomos káposzta

Egyik gyerekkori kedvencem a paradicsomos káposzta. Sajnos András nem szereti,  ezért még sohasem készítettem el.
Most éppen a skandináv diétával  próbálkozunk, és ebben szerepel nagy-nagy örömömre.
Meglepően gyorsan elkészült és nagyon finom lett!



Hozzávalók:

70-80 dkg (1 kisebb fej) káposzta
1 fej vöröshagyma
4 ek olaj
3 ek liszt
500g paradicsompüré vagy 2 kis fémdobozos
cukor ízlés szerint (2-3 ek.)
köménymag

A káposzta torzsáját kivágtam, a káposztát vékony csíkokra szeleteltem. A vöröshagymát meghámoztam és apróra felkockáztam.  A káposztát a vöröshagymával  fazékba tettem és felöntöttem  vízzel.  A káposzta összeesik, ezért csak 3/4-ig öntöttem, mert nem akartam, hogy nagyon híg legyen. Sóval, cukorral, köménymaggal ízesítettem. Kb. 20 percig főztem.

Közben   lisztből ( teljes kiőrlésű lisztet használtam) és olajból egy kisebb lábasban világos rántást készítettem, amit paradicsomlével engedtem fel (paradicsomkonzerv +  víz). A rántást hozzákevertem a káposztához. Kevergetés közben felforraltam. Szükség esetén vízzel hígítható.

A dédnagyanyám krumplit is tett bele, hogy laktatóbb legyen.
Önmagában is nagyon finom, de bármilyen feltéttel is kínálhatjuk. Mi pulykafasírttal ettük.

2010. augusztus 24., kedd

Dubrovnik - Óváros

Dubrovnik a repülőről

Dubrovnik (régi magyar nevén Raguza) Horvátország legdélebbi csücskében, Dalmáciában található. A város talán Horvátország leggyönyörűbb városa, és a világ egyik legszebb üdülőhelye, óvárosa 1994 óta a Világörökség része. Gyönyörű házacskái, és kristálytiszta, mélykék tengere rabul ejti az ide érkezőket. Dubrovnikot az Adria gyöngyének is nevezik ; a város a horvát nyelv, és irodalom központja.
Számos híres író szülőhelye. George Bernard Shaw egyszerűen így fogalmaz: "Ha látni akarod a földi paradicsomot, gyere el Dubrovnikba".


E földi paradicsomot több pokoli katasztrófa is érte. Egy 1667-es földrengés, és a délszláv háború is komoly károkat okozott a városban, de a földrengés után a teljesen lerombolt várost újjáépítették, és szerencsére a háború pusztításainak nyomát is eltüntették mára. Legutóbb pedig 2007. augusztusában, egy súlyos erdőtűz veszélyeztette az óvárost, de a tűzoltók megfeszített munkájának köszönhetően a tűzvész csupán Dubrovnik peremkerületeiben okozott jelentős károkat, ahol több nyaralóház is leégett.

Dubrovnikot a 7. században alapították, ekkor a Bizánci Birodalomhoz tartozott, majd a Magyar Királyság, Velence, Franciaország, Jugoszlávia fennhatósága alá került. A horvát függetlenség kivívása óta Horvátország része.


Bell Torony / Óratorony

 

A 35 méter magas, 1444-ben épült, és 1928-ban újjáépített Bell Torony 15. századi állapotából már csak a hatalmas, 2000 kilós harangot őrzi. A torony órájának nincsenek mutatói, ez tulajdonképpen egy napóra, amely a pontos időt mutatja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Onofrio kútja

 

 


Az Onofrio kútját Onofrio della Cava, nápolyi mesterember építette 1438-ban, de mint Dubrovnik nagy része, ez is elpusztult az 1667-es földrengésben, így ma már nem az eredeti Onofrio kutat láthatjuk. A 16 oldalas ivókút építése óta része a város vízvezeték-hálózatának. Ma népszerű találkozóhely, és hideg vízével igazi oázis a nagy melegben megfáradt turistáknak.

 

 

 

Stradun

 

 

A Stradun, avagy Placa Dubrovnik 500 éves, 300 méter hosszú, nyüzsgő, mindig zsúfolt főutcája kávézókkal, és üzletekkel, melyek megőrizték korabeli kinézetüket. A Stradun az egyetlen széles utca az óvárosban. Sok turista egyszerűen a világ legszebb utcájának tartja.



















Bokar-erőd

 

A Bokar-erőd védelmi célokat szolgált, később börtönként is szolgált. Itt tartják a Dubrovniki Nyári Fesztivál több színházi előadását.

 




Lovrijenac-erőd

 

A városfalon kívüli, 36 méter magas sziklán álló vár korábban védelmi funkciókat látott el, ma pedig kulturális rendezvényeknek ad otthont. A Lovrijenac-erőd építése állítólag mindössze 3 hónapot vett igénybe, a 14. század környékén.


 

 

 

 

 

 Minceta-erőd

  Az óváros legmasszívabb tornya a városfalak északi részén található. A városfalak, és az egész óváros legmagasabb pontjaként az egyik legszebb kilátást biztosítja a városra. 1319-ben épült, 1464-ben megerősítették, és bővítették. Dubrovnik legszebb, és legnagyobb tornya a város szimbólumának számít.

Kilátás az erődből



 

Régi kikötő

 

 

Dubrovnik régi kikötője, egy szép, csendes hely a kikapcsolódásra. A régi kikötőből gyönyörű kilátás nyílik a hegyekre, és Lokrum szigetére. Dubrovnik "új", ma használatos kikötője néhány kilométerre, a városon kívül található.


Sponza-palota


A Stradun végén található Dubrovnik egyik legszebb palotája, a gótikus-reneszánsz Sponza-palota. 1516-1522-ig épült, az 1667-es földrengést sértetlenül átvészelte. A középkorban állami hivatalok, bank, a pénzverde, és a kincstár helyszíne volt.

 

 

Katedrális

 

 





A dubrovniki katedrális 1713-ban épült, egy 12. századi, a földrengésben elpusztult katedrális helyére. 1986-ban felújították. 1981-ben egy még régebbi, 7. századi katedrális nyomát is felfedezték a régészek, korábban azt hitték, hogy a 12. századi katedrális volt az első, ezen a helyen álló egyházi létesítmény.















Városfal

 


  

 



















Dubrovnik városfala az egyik legkomolyabban védett építmény Európában. A 8.-tól a 16. századig épített, ma is eredeti állapotában csodálható városfal 1940 m hosszú, néhol 25 méter magas, és 6 méter széles, 5 bástyája, és 15 tornya van, a teljes óvárost körülveszi. Európa legmasszívabb, és legteljesebb városfaláról van szó. Belépő ellenében az egész városfal végigjárható, amely pénzt igen érdemes beruházni, ugyanis a kilátás elképesztően szép.
A fiúk, Marcell és Erik (4 évesek) hősiesen végiggyalogolták a 2km-t. Néha megálltunk pihenni, fagyit enni, néha elkélt egy kis biztatás a nagy hőségben.



A városfal tövében lévő sziklás strandon történelmi hangulatban lehet élvezni a tenger hűs hullámait, a szikrázó napsütést, a város szépségét és a csodálatos kilátást.



 
Mindegyik képet a párom és a sógorom készítette!